Loading...

19 Ağustos 2008 Salı

TAŞBal sağımını yaptıktan sonra 3 gün arılığı bırakıp köye gelmiştik.
Dun arılığa çıkan arkadaşlar 15 adet arı kovanının dağıtılmış bazılarının parçalanmış olduğunu gördüler ilk başta ne olduğunu anlıyamadılar ama sonra arılığın içinde tahmini 200 kğr ağılığında bir kaya olduğunu gördüler ve iş anlaşıldı.
Arılıktan 300 metre yukarda büyük kaya biloklarından bir ton ağırlığında bir parça kopuyor ondanda tahmını 200 kğr.ağılığındaki taş arılığa giriyor ve arkadaşların arılarından 2 alt kovan 5 ballik ve 5 kapağı kırıyor ,dağınık vazyetteki arıları topladık ama nekadarı olur zaman gösterir.
Narmanın başka bir köyünde çayelinden arıcı arkadaşların arıları dere yatağından epeyce uzakta idi ama gelen bir sel dere yatağını tıkadı ve sel suları arılığa girdi 85 arı ve kaldıkları barakayı sel aldı götürdü. yinede şükrediyorlarki ya barakada olsak ve olay gece olsaydi neyapacaktık.
Biz gezgin arıcılık yapan arkadaşlar malesef böyle sel ve ayı tahrıbatıyla karşı karşıya kalıyoruz.
Ah tarım yetkilileri konaklamaya üygün yerleri tesbit etse ve o köylüya buraları tahsıs etse köylüye arıcılık yapması için teşvik etse ve boşkalan konaklama yerlerinide gezgin arıcılara tahsıs etse ne olurdu.

1 yorum:

arıbeyi dedi ki...

Ahmet amca;
size ve arkadaşlarınıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İnşallah bir daha böyle olay yaşamazsınız.