Loading...

6 Nisan 2008 Pazar

İNTERNETTEN YARARLANMABu sene internette arıcı siteleri ve bloglarından değişik fıkirler alarak 10 adet değişik kovan yaptıdım.Arı ana kaybettimi bir kaç çerçeveye ana memesi koyuyor şayet başka ana vermiyecekde onlardan faydalanmayı düşünürsam arıyı 3 e böleceğim ve döllenme oldukdan sonra hepsi döllenirse iki anam fazlalık olur döllenmeyen olursada sorun deyil ara bölgeyı kaldırır birbirine katarım.Bir kovanda bir kaç ana söyleminide bu kovanlarla deneyeceğim. aralara ana geçmemesi için analık çıtalarından koyarak.
Kovanların diş kesimi sıtandartdır ara bölmeyi aldiğim zaman normal kovan olarakda kullanabileceğim.
Düşündüğüm başka bir kolaylıkda ikinci oğul çıktığı zaman birçok ana oluyor yine oğulu ikiye üç e bölerek döllenme işlemini garantıye almak biri döllenmezse öbürü döllenir herhalde.

2 yorum:

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...

Ahmet abi selamünaleyküm,

senin gibi usta ve tecrübeli arıcıya bigiçlik taslamak istemem ama hatrılatmak istedim.
Bölme tahtalarında elek teli göremedimde, Bölme tahtalarının ortasından 25'e 15 gibi delik açıp elek teliyle kapattığımız zaman kışlarken hem birbirlerinin ısısından faydalanıyor, aynı zamanda bölmelelrden biri ana kaybederse veya anayı başka kovana verdiğimiz zaman kokuları birbirinin aynısı olacağından bölme tahtasını aldığımızda kolayca birleştirebiliyoruz.
Ben eçen sene iki koloniyi bu şekilde kışlattım bir promlem olmadı ve gayette güzel oldu
Allaha Emanet ol

ariciahmet dedi ki...

Zaferbey iyi günler gözünüzden birşey kaçmıyor haklısun bölme tahtalarının birkaç tanesine elek teli koymuşum onlar resimde yok.
Ben daha çok oğul olunca birkaç anayı aynı kovanda döllendirir sonrada lüzüma göre davranırım diye düşündüm.